Zámek a Muzeum Blanenska

Renesanční zámek stojí na místě původního gotického manského dvora, zmiňovaného v pramenech ve 14. století. Budova má čtyřkřídlovou dispozici s vnitřním obdélníkovým nádvořím s pilířovými arkádami. Renesanční podobu dostal zámek počátkem 17. století. Pobývala zde řada významných osobností, např. lékař a archeolog Jindřich Wankel, spisovatel Ferdinand von Saar nebo Karolina Meineke. Sídlo muzea se zajímavými regionálními expozicemi.

Kostel sv. Martina

Barokní stavba z let 1672–1691. Původní zde stál románský (později gotický) kostel, založený v 1. polovině 12. století olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem. Starobylý zvon ve věži kostela je jedním z nejstarších na Moravě. Ve věži kostela byla vybudována vyhlídka na město. Památník první ženy anglického krále Viléma IV. se nachází v těsné blízkosti kostela sv. Martina. V roce 2008 bylo v jeho okolí vysazeno rozárium.

Dřevěný kostelík

Stavba pochází z Nižního Seliště na Podkarpatské Rusi. Převezen do Blanska v roce 1936. Pochází z roku 1601 a je zasvěcen pravoslavné světici sv. Paraskivě. Dnes slouží církvi Československé husitské a Českobratrské evangelické.

Aquapark a krytý bazén

Moderní aquapark s tobogánem a skluzavkou, divokou řekou s houpacím bazénkem, písečnou pláží, dětským bazénkem a restaurací s vnitřním i venkovním posezením. V krytém bazénu se nachází rehabilitační centrum.

Rekreační oblast Palava

Oblast s přírodní vodní nádrží Palava, minigolfem, písečnou pláží s hřištěm na volejbal či nohejbal,dětským hřištěm a množstvím občerstvovacích zařízení.

Sportovní ostrov L. Daňka

Centrum sportovních aktivit v Blansku. Nachází se zde aquapark a krytý bazén, zimní stadion, tenisové a volejbalové kurty. Na ostrově najdete také sportovní halu se spinning centrem, skatepark a moderní baseballové hřiště.

Moravský kras

Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. V celém území je známo více jak 1000 jeskyní. Území Moravského krasu bylo v roce 1956 vyhlášeno Chráněnou krajinnou oblastí. Nejznámější turistickou atrakcí je 138 m hluboká propast Macocha a Punkevní jeskyně s romantickou plavbou po podzemní říčce Punkvě.